اهمیت کرم نرئیس

اهمیت کرم نرئیس (Nereis diversicolor) در صنعت آبزی پروری به عنوان غذای زنده

کرم نرئیس از شاخه کرمهای حلقوی (Annelida) و از رده پرتاران می باشد. Nereis diversicolor پراکنش جغرافیایی وسیعی دارد و از جنوب مراکش تا شمال اسکاندیناوی، در دریای سرد و کم شور بالتیک ، همچنین در شمال غربی اروپا و شمال شرقی آمریکای شمالی تا دریاهای مدیترانه، سیاه و خزر یافت می شوند. مقاومت بالائی نسبت به تغییر در شرایط محیطی همانند دما ، شوری و اکسیژن دارد. این گونه قادر است تغییرات دمایی و شوری های با درصد بالا و کاهش میزان اکسیژن را تحمل کند. بنابراین می تواند در محیط های مانند مصب هایی که دارای نوسانات و تغییرات محیطی هستند ساکن شوند.طول بدن کرم به 15 سانتی متر می رسد و تراکم آن ها در آب های کم عمق خزر در فصل تابستان به 8900 عدد در هر متر مربع و بیوماس 870 گرم در متر مربع برآورد گردید. بیشترین تجمع در آبهایی با شوری بین 5 تا 5/15 در هزار مشاهده می شود.رنگ کرم های نابالغ، قرمز متمایل به قهوه ای و در بالغین به رنگ سبز روشن در نرها و سبز زیتونی در ماده ها و فاقد مرحله تغییر شکل بدن از نظر مورفولوژیکی در زمان بلوغ جنسی بر خلاف سایر گونه های دیگر این رده می باشد.عادات غذایی این موجود از طریق گوشتخواری ، گیاهخواری ،دیتریت خواری و فیلتر فیدر انجام می گردد. روسها به منظور افزایش غذای تاسماهیان دریای خزر این گونه را از دریای آزوف به دریای خزر منتقل نمودند و این کفزی با شرایط دریای خزر سازگار شد و به میزان زیادی به ویژه در قسمت جنوب شرقی دریای خزر یافت گردید.

اهمیت کرم نرئیس در آبزی پروری
  • کرم نرئیس در تغذیه انواع ماهیان اقتصادی کفزی خوار اهمیت ویژه ای دارد. به دلیل بالا بودن میزان پروتئین و تغذیه از مواد آلی پوسیده و یا مواد دفعی سایر جانوران و تجزیه مواد غذائی در رسوبات نظر بسیاری از آبزی پروران جهان را به خود جلب کرده است.
  • کرمهای پرتار یک بالانس مناسب مواد مغذی از گروه اسیدهای چرب غیر اشباع بلند زنجیره HUFA  که جهت رسیدگی تخمدان در میگوهای پرورشی نیاز خواهد بود را تامین می نماید.
  • به عنوان غذای زنده در تغذیه لاروهای ماهیان پرورشی نیز از اهمیت به سزایی برخوردار خواهند بود. در طبیعت نیز کرمهای دریایی پرتار منبع مواد مغذی جهت لاروهای ماهیان بوده و اسیدهای چرب و دیگر مواد مغذی را که جهت رشد و بقاء لاروها نیاز خواهد بود تامین خواهند نمود.
  • این گونه همانند سایر گونه های متعلق به خانواده نرئیده ارزش اقتصادی بالایی دارد بطوریکه از آن به عنوان طعمه در ماهیگیری و صید شیلاتی استفاده می شود و همچنین بازار جدیدی را در صنعت آبزی پروری ایجاد کرد که می تواند غذای ماهیان و بلوغ زودرس میگوها را فراهم نماید.
  • کرم نرئیس موجودی است که به جهت آبزی بودن و سازگاری با شرایط زیستی و رفتار تغذیه ای آبزیان از جمله ماهیان خاویاری و میگو به منظور تغذیه در زمانها و اندازه های مختلف و کاهش هزینه ها و همچنین به عنوان یک غذای عالی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع (DHA، EPA) در افزایش راندمان تولید حائز اهمیت می باشد.
  • کرم نرئیس به جهت تغذیه از مواد دیتریتوس و خاکبرگ و مواد سلولزی ارزان قیمت از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود و بدلیل اختصاصات ویژه آن در مقایسه با سایر منابع غذایی از جمله کرم خاکی، کرم سفید و ... باعث می شود صنعت آبزی پروری و بخش تحقیقات توجه بیشتری را در توسعه تکنولوژی تولید آن معطوف دارد.
از آنجا که این موجود در حوزه جنوبی دریای خزر و همچنین در تالاب انزلی یافت می گردد و در بررسیهای به عمل آمده مشاهده گردید که غذای اصلی ماهیان خاویاری محسوب می شود مطالعات گسترده ای بر روی بیوتکنیک تکثیر و پرورش آن انجام شد.
بررسی بیوتکنیک پرورش کرم دریایی نرئیس برای اولین بار در کشور در قالب پروژه تحقیقاتی با استفاده از نمونه های موجود در تالاب انزلی در شرایط کنترل شده از سال 1378 در انستیتو تحقیقات بین المللی ماهیان خاویاری آغاز شد.
تحقیقات انجام گرفته نشان داد کرم نرئیس در اندازه های مختلف یک میلیمتر تا پانزده سانتی متر در طول دوره زندگی خود یافت می گردند و در شرایط ویژه ای از محیط زیست خود که بیشترین رشد را تا رسیدن به مرحله عرضه به بازار (وزن 500-200 میلی گرم) دارا خواهد بود پرورش می یابند. بنابراین با فراهم نمودن سیستم های پرورش کرمها در شرایط بهینه از نظر فاکتورهای فیزیکی و شیمیایی تحقیقات و آزمایشهای لازم از نظر شوری، دما، پ اچ، اکسیژن، تراکم ، نوع رسوب و تراکم در واحد سطح به همراه نوع غذاهای مورد استفاده در پرورش آن انجام شد تا گامهای بعدی در تکثیر و تولید آنها برداشته شود.
|+| نوشته شده توسط عليرضا رئيس الساداتي در سه شنبه چهاردهم دی ۱۳۸۹  |
 
 
بالا